The Park Kraków – budynek B1 z certyfikatem BREEAM Final na poziomie Excellent

wróć do aktualności
Opublikowany: 19 marca, 2024

The Park Kraków – budynek B1 z certyfikatem BREEAM Final na poziomie Excellent

wróć do aktualności

Budynek B1 wchodzący w skład kompleksu The Park Kraków otrzymał końcowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Oznacza to, że został zaprojektowany i zbudowany z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Inwestycje w filary ESG (Environmental, Social, Governance) to istotne aspekty zrównoważonego rozwoju w The Park Kraków. Kompleks oferuje nie tylko nowoczesne powierzchnie biurowe, ale przede wszystkim wyjątkową przestrzeń zewnętrzną, wyłączoną z ruchu samochodowego, zaaranżowaną dużą ilością zieleni, elementami wodnymi i materiałami naturalnymi – zaprojektowaną zarówno z myślą o wypoczynku, jak i pracy na świeżym powietrzu. Zastosowanie biophilic design, czyli podejścia projektowego, integrującego naturę w otoczeniu ludzkim, przyczynia się do zwiększenia produktywności, kreatywności oraz poprawy samopoczucia.

Na wynik końcowego certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent złożyły się wysokie oceny w poszczególnych kategoriach:

  • transport – m.in. za doskonałą lokalizację ze świetnym połączeniem z transportem publicznym, dostępność usług, infrastrukturę dla rowerzystów czy stacje do ładowania samochodów elektrycznych;
  • energia – m.in. za bardzo dobrą efektywność energetyczną budynku, opomiarowanie systemów umożliwiające efektywne zarządzanie budynkiem czy system BMS;
  • woda – m.in. za armaturę o niskim zużyciu wody, odzysk wody deszczowej do podlewania zieleni oraz system detekcji wycieku wody.

Obiekt został doceniony również w kategorii ekologicznej – inwestycja jest zlokalizowana na terenie wcześniej zagospodarowanym ternie industrialnym typu brownfield (aby przywrócić teren wykonano remediację gruntów). The Park Kraków otoczony jest bioróżnorodną zielenią, lokalnymi gatunkami roślin i łąką kwietną. Ponadto w elewacji budynku zastosowano szkło o odpowiednim współczynniku odbicia zewnętrznego, aby ograniczyć refleksyjność, a tym samym kolizję ptaków z powierzchniami transparentnymi. Na każdym etapie budowy stosowano odpowiednie praktyki, ograniczające wpływ na środowisko naturalne.