The Park Kraków z nominacją do Nagrody Roku SARP 2023

wróć do aktualności
Opublikowany: 17 maja, 2023

The Park Kraków z nominacją do Nagrody Roku SARP 2023

wróć do aktualności

Z przyjemnością informujemy, że The Park Kraków – Budynek B1 został nominowany do Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich (edycja 2023) za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w Polsce do końca 2022 roku.

Nagroda Roku SARP to jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury w naszym kraju, przyznawane od 1983 roku za realizację obiektu lub zespołu obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

Po zapoznaniu się z 93 obiektami zgłoszonymi do Konkursu w tegorocznej edycji, Jury konkursu SARP nominowało do finału 18 obiektów w 10. kategoriach. W kategorii zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane znalazł się The Park Kraków – Budynek B1.

Biurowiec został zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski Architekci. Autorami projektu są: Michał Sadowski, Szymon Wojciechowski, współpracę autorską podjęli natomiast: Karol Anioła, Joanna Bobik, Piotr Gałecki, Katarzyna Gniewiewska-Sierakowska, Piotr Janczewski, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Ewa Kędzierska, Kamil Kiliszek, Beata Książek, Anna Kurowska, Aleksandra Mroczek, Aleksandra Pawłowska, Karol Pawłowski, Aleksandra Przywózka, Eugenia Re, Antonella Sassano, Marta Wierusz, Aneta Wiśniewska, Daria Zając, Zuzanna Zonnenburg.

Inwestorami The Park Kraków są Cain International oraz White Star Real Estate. Prace wykonawcze koordynowane były przez dewelopera inwestycji – White Star Real Estate.

Budynek B1 jest pierwszym z ośmiu budynków wchodzących w skład powstającego kompleksu biurowo-usługowego The Park Kraków o docelowej całkowitej powierzchni najmu ok. 100 tys. mkw. Inwestycja zlokalizowana jest na terenach poprzemysłowych – nieopodal Zalewu Bagry oraz głównej arterii komunikacyjnej tej części miasta.

Starannie zakomponowana osiowa przestrzeń pomiędzy budynkami tworzy wraz z projektowaną architekturą krajobrazu szereg placów i uliczek, które sprzyjają wypoczynkowi oraz organizacji czasu wolnego dla pracowników i gości The Park Kraków  Nowoczesne rozwiązania projektowe w połączeniu  z planowaną szeroką ofertą udogodnień (m.in. restauracjami, kawiarniami, lokalami usługowymi, a także strefami relaksu), tworzą w tym miejscu wyjątkowo przyjazne środowisko pracy.

Koncepcja architektoniczna budynków, w tym Budynku B1, oparta została na subtelnym oraz nowoczesnym nawiązaniu do ceglanej architektury Krakowa. Głównym założeniem dla The Park Kraków jest możliwość rozróżnienia elewacji kolejnych biurowców poprzez zmianę kolorystyki wykorzystywanej cegły. Projekt zapewnia elastyczny układ powierzchni biurowej, który umożliwia efektywną aranżację wnętrz –  zarówno w układzie typu „open space”, jak i w podziale gabinetowym. Kształt budynków i doskonałe parametry przeszkleń gwarantują optymalne wykorzystanie dostępu do światła naturalnego, zapewniając komfortowe warunki pracy. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się tarasy z widokami na Zalew Bagry i wewnętrzne patio. Na dwóch kondygnacjach podziemnych dostępny jest parking, miejsca do ładowania aut elektrycznych oraz infrastruktura dla rowerzystów. Teren inwestycji to łącznie ok. 5 ha, z czego ponad 3 ha będzie stanowiła przestrzeń wewnętrzna wyłączona z ruchu samochodowego, zaaranżowana dużą ilością zieleni, elementami wodnymi i materiałami naturalnymi. Budynek B1 legitymuje się certyfikatem BREEAM. Obiekt zapewnia nie tylko wysoki komfort środowiska pracy, ale również optymalizację w zakresie zużycia mediów. Posiada m.in. system zarządzania BMS, fotowoltaikę, a także windy z napędem regeneracyjnym oraz oświetlenie LED. Zastosowano również system detekcji wycieków wody i armaturę o niskim zużyciu wody, a odzyskana woda deszczowa jest wykorzystywana do podlewania zieleni.

Bardzo dziękujemy za wyróżnienie i gratulujemy wszystkim nominowanym i laureatom!